5 důvodů, proč strávit jaro v Egyptě

By in
935
5 důvodů, proč strávit jaro v Egyptě

Chtělo by to moře – signalizuje mi neodbytně mozek často i několikrát za den, když už se ta naše studená zima táhne na můj vkus nekonečně dlouho a jarní slunce v nedohlednu. Utéct na jih. Za teplem. Vyhřát kosti. Zabořit chodila do horkého písku. Rozplácnout se o mořskou hladinu, pohupovat se na vlnách a nechat si tělo prosolit jako slanečka. Máte to podobně?

Pokud se vám stejně jako mně nechce čekat na hlavní sezónu a přemýšlíte nad pořádnou dovolenou u moře už nyní v jarních měsících, zkuste Egypt. Mimochodem, podle statistik patřil právě Egypt ke druhé nejoblíbenější dovolenkové destinaci v roce 2021 (hned v těsném závěsu za Řeckem, který tento ráj u Rudého moře předčilo jen o chlup).

Proč má smysl sem vyrazit právě na jaře?

Egypt dostal do vínku stabilní, teplé a suché počasí s mírnými zimami a minimy srážek. Teplé počasí zde panuje prakticky celoročně, dokonce i v dobách, kdy běžného Středoevropana sužují plískanice. Cestovní kanceláře nabízí zájezdy do Egypta během celého roku a turistická sezóna tu tak trvá prakticky nepřetržitě.

Ačkoli mnoho turistů míří do Egypta tradičně v létě, pro mnohé z nás může být příjemnější strávit tu dovolenou právě během jara. Jarní teploty se v Egyptě během dubna a května šplhají ke krásným 30 °C, což je pro naši bledou pokožku právě tak akorát. Kdežto v prázdninových měsících vás tu naopak mohou paralyzovat až čtyřicetistupňová vedra – nic příjemného pro osoby, kterým tropická horka nedělají dobře.

Jarní teploty jsou v egyptských letoviscích zkrátka již příjemné, ale ještě ne nadměrně vysoké. Například v turisticky oblíbené Hurghadě se mezi dubnem a říjnem pohybuje průměrná teplota vzduchu kolem 26 °C. Na jaře se nemusíte se bát ani příliš studeného moře. Ačkoli co si budeme namlouvat – ano je pravda, že voda pravděpodobně nebude vyhřátá jako kafíčko, ale koupat už se určitě dá. Moře zde na jaře většinou mívá teplotu kolem 22 až 23 °C.

Ach, že se neřadíte mezi otužilce a dáváte přednost spíše komfortnějším teplotám vody? Ani to nemusí důvod k tomu, na jarní dovolenou v Egyptě zcela rezignovat. Zpravidla všechny hotely v turistických destinacích si totiž své hosty v jarní a zimní sezóně hýčkají bazény s vyhřívanou vodou… a minimálně jedním dobře zásobeným barem u bazénu navrch.

A co egyptská zima? Pokud sem chcete vyrazit vyloženě za mořem a koupáním, zkuste se zimním měsícům vyhnout. Zimní roční období trvá v Egyptě asi od poloviny listopadu do poloviny března, kdy zde sice mohou přes den na sluníčku panovat teploty kolem 20 °C, ale většinou zároveň také fouká studený vítr. Ten dokáže být docela nepříjemný a citelně snižuje pocitovou teplotu. V zimě tu v některých dnech klidně snesete dlouhé kalhoty, mikinu či nějakou lehkou bundičku. Ovšem i chladné počasí má své výhody, a to pro ty z vás, kteří do Egpyta vyrazíte primárně za památkami. V Údolí králů či Luxoru vás alespoň nebudou sužovat vedra.

Sečteno podtrženo, jaro (nebo potom podzim) se zdá být pro dovolenou v Egyptě perfektní variantou: Jarní počasí je zárukou příjemných teplot nad 25 °C, nefouká už studený vítr jako v zimě a moře se začíná prohřívat. Ideální čas pro slunění a koupání, kdy pobyt u moře můžete hezky kombinovat s výlety za poznáváním, aniž by vás mořila přílišná horka.

2. Dostupná exotika

Mnozí z nás upřímně touží po exotické dovolené pod palmami, po bělostném písku na pláži a tyrkysovém moři, ale ne každý už má chuť letět na takovou dovolenou přes půl světa a trávit kvůli tomu dlouhé desítky hodin ve vzduchu. Proto co se dostupnosti týče, je Egypt jednoznačně ve výhodě. A nejen to.

Egypt bývá často – a myslím, že právem – nazýván jako “blízká exotika”. Cesta letadlem sem totiž trvá prakticky jen pár hodin, přesto si po vystoupení na letišti v Káhiře, v Hurghadě, v Marsa Alam či Sharm el Sheikhu budete připadat jako… no…zkrátka jako v exotice. A právem.

Egypt svým turistům ukazuje barevnou tvář nijak nepodobnou tomu, co běžně znají z evropských destinací. Tato země v sobě skutečně stále ještě ukrývá exotiku s puncem Orientu, v němž voní koření a míhají se závoje exotických krásek. Návštěva místních bazarů a obchůdků doprovázená všudypřítomným “rituálem smlouvání”, který k místní kultuře neodmyslitelně patří, vás vmžiku přenesou do zcela jiného světa.

Tradiční jízda na velbloudu, majestátním korábu pouště, či návštěva beduínské vesničky jsou už v posledních letech, pravda, spíše výdělečnou turistickou atrakcí než skutečně autentickým zážitkem, nicméně nenechte se odradit komercí (která chtě nechtě proniká už i do těchto míst) a některý z těchto zážitků určitě vyzkoušejte. Zdejší beduíny lze považovat za mimořádně přátelskou komunitu, která mezi sebe ochotně přijímá i turisty. Pozorovat je při tradičním čajovém rituálu v sobě nese velkou magii.

Toužíte-li po teplém klimatu, exotice a zážitcích s příchutí Orientu, Egypt vás nezklame. Přitom (jak bylo zmíněno) z geografického hlediska není evropskému turistovi nijak vzdálen. Let trvá v průměru 4 hodiny podle letoviska (a také aktuálního větrného proudění), například do střediska Marsa Alam, které je o situováno o něco jižněji, se dostanete za cca 4,5 hodiny, do Hurghady trvá let pouze něco přes 4 hodiny.

dovolená bez dětí Egypt

Tipy na dovolenou bez dětí v Hurghadě

Hotel Meraki Beach Resort 4*
 již od 11 990 Kč/osoba
Hurghada-Sakkala

Hotel Sunrise Holidays Resort 4*
již od 10 390 Kč/osoba
Hurghada-Sakkala

 • Oblíbený a výborně hodnocený adults only resort 18+

 • Přímo u krásné písečné pláže dlouhé 2,5 kilometru

 • Skvělá hotelová kuchyně, 8 restarurací a několik barů

 • Hotel díky svému uspořádání a perfektnímu zázemí uspokojí jak klienty vyhledávající aktivní dovolenou, tak hosty toužící po klidu a nerušeném odpočinku

 • Příjemný hotelový resort pro dospělé 16+

 • Vlastní pláž  s uměle vybudouvanou lagunou s pozvolným vstupem pro klidné koupání bez vln

 • Výborné podmínky pro šnorchlování (korálový útes)

 • Hosté oceňují skvělou kuchyni a milý personál

 • Sportovní aktivity: fitness, vodní sporty, plážový volejbal…

3. Dostatek zábavy pro každého

Egypt může nabídnout dostatek vyžití pro každého návštěvníka. Dovolenou zde můžete strávit jak příjemným lenošením v zázemí resortu, tak i vyloženě aktivně. Největší atrakcí je díky korálovým útesům bezesporu zdejší nádherný podmořský svět proslulý svou rozmanitostí. Chcete-li pozorovat život na korálovém útesu pěkně z blízka, nezapomeňte si na cestu přibalit, nebo si na hotelu vypůjčit, šnorchlovací masku.

Milovníci adrenalinu mohou dále volit sporty jako windsurfing, nebo se klidně můžete zúčastnit kurzu potápění. Vyznavači klidnější dovolené si zase užijí třeba jízdu na šlapadlech nebo populárních paddleboardech.

Ostatně egyptské písečné pláže a průzračná voda přímo vyzývají k tomu se jen tak věnovat zaslouženému odpočinku. Poněkud překvapivá možná může být informace, že do Egypta se jezdí často za netradičním sportem: Hraje se tu golf. Kromě toho můžete vyzkoušet také (někdy docela adrenalinovou) jízdu na čtyřkolce v poušti nebo zážitkovou projížďku na velbloudovi.

Egypt patří ke kolébkám civilizace a dějiny zde zanechaly mnoho cenných stop. Pokud byste si neměli nechat ujít některé z hlavních památek, tak kromě nekropole v Gíze a světoznámých pyramid lze doporučit například i chrámy v Karnaku a Luxoru, chrám královny Hatšepsut nebo Údolí králů, slavné pohřebiště faraonů, kde místo posledního odpočinku nalezl i slovutný Tutanchamon.

Cestovní kanceláře vám umožní všechny zmíněné památky navštívit v rámci organizovaných fakultativních výletů.

dovolená bez dětí v Egyptě

4. Vynikající zázemí a pestrá nabídka adults only hotelů

Egypt se pyšní čistými plážemi i mořem. Na vynikající úrovni jsou i služby a hotelové zázemí. Zdejší all inclusive nabídka bývá považována za jednu z nejrozmanitějších. Většina čtyř- a pětihvězdičkových resortů poskytuje svým hostům v rámci all inclusive skvělou kuchyni a mimo klasických bufetových stolů v areálu hotelu běžně najdete klidně i několik klasických restaurací à la carte, kde si během dovolené můžete dopřát rozličné pokrmy např. z italské či asijské kuchyně.

V Egyptě je také oproti jiným mimoevropským destinacím relativně dobře zastoupena nabídka adults only hotelů (tedy hotelů pouze pro dospělé osoby). Pro cestovatele, pro které je absence dětského elementu základním předpokladem ke strávení klidné a odpočinkové dovolené, je tak Egypt skutečně ideální destinací. Hotely bez dětí naleznete zejména v Hurghadě a v letovisku Marsa Alam.

V turistických zónách je bezpečno, a to i tehdy, pokud sem přijedou samotné ženy. Egypťané jsou povahou velice vstřícní a ochotní, navíc jsou na svou vlast nadmíru hrdí. Ač jsou místní vůči evropským turistům přátelští, musíme se přece jen jako zástupci odlišné kultury smířit se dvěma drobnými omezeními: z náboženských důvodů se zde nepodává vepřové maso a v Egyptě neexistují nudistické pláže. Dámy by se také měly vyvarovat nadměrně vyzývavého oblečení.

Ač muslimové, zejména pak ti ortodoxní, nekonzumují ani alkohol, běžný turista se se zákazem v hotelovém resortu nebo restauraci zaměřené právě na zahraniční hosty určitě nepotká. Barů mívají hotelové resorty zpravidla hned několik.

Tipy na dovolenou bez dětí v Marsa Alam

Hotel Steigenberger Coraya Beach 5*
 již od 11 390 Kč/osoba
Marsa Alam

Hotel Blue Alaya 5*
již od 12 590 Kč/osoba
Marsa Alam

 •  Výborně hodnocený resort pro dospělé 16+

 • Romantický orientální styl, krásná upravená zahrada

 • Písečná pláž s molem, ideální podmínky pro šnorchlování

 • Služby na velmi vysoké úrovni uspokojí i náročné hosty

 • Perfektní zázemí k relaxaci i dostatek aktivního vyžití

 • Hotel byl oceněn cenou Green Globe 2021 za šetrný přístup k životnímu prostředí

 • Luxusní hotelový komplex 18+ s výbornými službami

 • Přímo na pláži s pozvolným vstupem do vody

 • Vhodné podmínky pro šnorchlování, k dispozici molo

 • Aktivní vyžití pro každého: krásná zahrada, 5 bazénů, fitness, wellness, nákupní galerie, 5 restaruací, 3 bary

 • Možnost ubytování v pokoji se sdíleným bazénem

5. Cena

Dovolená v Egyptě jakožto v “exotické” destinaci bývá z pohledu našince považována za jednu z cenově nejdostupnějších. Ačkoli situace se samozřejmě mění a ceny zájezdů reflektují aktuální politickou a ekonomickou situaci, obecně si za zdejší nabízený komfort není nutné výrazněji připlácet. Průměrná cena 8denního zájezdu do Egypta nyní vychází přibližně na 15 000 Kč na jednu osobu.

Cena je samozřejmě závislá na zvoleném typu ubytování a stravy nebo na tom, zda dovolenou kupujete s předstihem (first minute) nebo naopak na poslední chvíli (last minute). V ceně ze zohledněna také aktuální sezóna. Zájezdy do Egypta bývají zpravidla o poznání levnější během zimního období, kdy ale může být příznivější cena vykoupena o něco “horším” počasím a chladným mořem v destinaci.

Co se týče možných nákladů na místě, dovolená v Egyptě vám určitě výraznější stopu v peněžence nezanechá. Pokud si nezvolíte all inclusive, potěší vás, že ceny potravin jsou na místě v průměru nižší než v tuzemsku. Extrémně levné jsou cigarety, dražší naopak alkohol, který místní nepijí. Levná je také doprava, vyplatí se cestovat nejen hromadnou dopravou, ale vzít si můžete dokonce i taxi.

Dostali jste také chuť na pár dnů pláchnout do egyptské exotiky a děti nechat doma? Proč ne? Stačí si jen vybrat destinaci a ten správný hotel, který vám bude po všech stránkách vyhovovat. Kompletní nabídku zájezdů do hotelů pro dospělé v Egyptě naleznete na tomto odkazu:

dovolená bez dětí Egypt

Zdroje obrázků: fotobanka Pixabay

54321
(1 vote. Average 5 of 5)
Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *