Rhodos v kostce: Kam se vydat a čím vás překvapí jednotlivá letoviska?

By in ,
5607
Rhodos v kostce: Kam se vydat a čím vás překvapí jednotlivá letoviska?

Řecký ostrov Rhodos patří k oblíbeným prázdninovým cílům. Možná i vy sem máte namířeno. Není divu, vždyť slunce na tento kout světa dle statistik svítí celých 300 dnů v roce. Krásnou dovolenou na Rhodosu můžete strávit od května do října, kdy téměř vůbec neprší. Ve vyhřátém moři se tu klidně vykoupete ještě i v listopadu.

Teď už jen vybrat to správné místo pro váš pobyt. V článku si představíme nejznámější rhodská letoviska, abyste věděli, co od každého z nich čekat a kam se vypravit.

Předem upozorňuji, že přestože je článek dlouhý, nesupluje průvodce po Rhodosu a nevěnuje se podrobně všem letoviskům ani všem atraktivitám, kterými Rhodos disponuje. Na to by nám jeden článek nestačil. Pro základní představu, abyste si udělali obrázek o tom, co Rhodos dovolenkářům nabízí, jsem vybrala ty nejoblíbenější lokality.

 

Ostrov neomezených možností

Pokud zatím nemáte jasnou představu, zda na dovolené chcete spíš lenošit daleko od lidí a rušných turistických letovisek, nebo naopak uvítáte blízkost živého centra, kam to nebudete mít daleko za památkami či zábavou, vůbec to nevadí.

Na Rhodosu totiž můžete mít obojí: Přes den si vypůjčeným autem zajedete na liduprázdné pláže na jihu, večer klidně můžete strávit brouzdáním romantickými uličkami hlavního města Rhodos, kde ruch nikdy neutichá.

Rhodos má štěstí, že do vínku dostal od všeho trochu – přes neuvěřitelných 6000 let bohatou historii, pozůstatky antických měst i turecké nadvlády, rozmanitou přírodu, čisté pláže, hornaté vnitrozemí i odlehlé vesnice a přírodní pláže na jihozápadě, kde člověka skoro nepotkáte.

Pohled na město Rhodos (pevnost) od moře

O tom, že Rhodos byl domovem jednoho ze sedmi divů světa – Rhodského kolosu – už jste určitě dávno slyšeli. Ve starověku byl také údajně zasvěcen bohu slunce Heliovi, který z něj vytvořil jeden z nejkrásnějších ostrovů v Egejském moři.

Svou nesmazatelnou stopu na Rhodosu zanechaly snad všechny tehdejší kultury, které na jeho zem vstoupily – Féničané, Minojci, starověcí Římané, Byzantinci, Arabové, středověké rytířské řády i Turci.

Jelikož ostrov samotný má na délku od severu k jihu necelých 80 km a široký není víc než 35 km, můžete jej autem objet celý za jediný den a okusit tak všechny jeho krásy.

Jen tak mimochodem – místní hoteliéři nezapomínají ani na cestovatele, kteří preferují ubytování bez dětí. Právě hotelů „adults only“ čili hotelů pro dospělé je na Rhodosu velmi dobrý výběr a stále se budují nové.

Ostatně zde se můžete sami přesvědčit a podívat se, kde se dá na Rhodosu strávit pohodová dovolená bez dětí:

VYBRAT HOTEL PRO DOSPĚLÉ

Velmi sympatické je, že nikde na ostrově (snad až na pár výjimek v hlavním městě) se nesetkáte s ohyzdnými, do výšky se tyčícími přezdobenými hotelovými kolosy či stavbami připomínajícími socialistický panelák, jako můžete běžně vidět třeba v Bulharsku, Španělsku nebo i Turecku. Naopak všechny stavby na Rhodosu si zpravidla drží řecký styl, splývají s okolní krajinou a nenarušují tak její ráz.

Mapa ostrova Rhodos

 

Západní vs. východní pobřeží

Aby toho nebylo málo, má Rhodos v záloze ještě jeden trumf. A to dva druhy moří. Klidné i rozbouřené. To první je Středozemní, to druhé Egejské. Záleží, na kterou stranu ostrova se vydáte.

Apolakkia beach Rhodos
Apolakkia beach Rhodos, západní pobřeží

 

Milovníci vodních sportů „go west“!

Západní strana je tzv. návětrná, svlažována tyrkysově zbarveným Egejským mořem. Najdeme tu jak malé přírodní, často i obtížně dostupné písečné či oblázkové pláže mezi skalami, kam nevedou silnice, tak dlouhé pobřežní pásy převážně s oblázkovými plážemi.

Protože zde po většinu roku hodně a vytrvale fouká, nečekejte na této straně ostrova žádná turistická letoviska. Výjimku tvoří pouze vesnice Theologos a dále linie Kremasti – Ialyssos – Ixia na severozápadě ostrova.

Západní pobřeží Rhodosu rozhodně stojí za vidění, ale není to ta nejlepší volba pro lenošení na pláži a poklidné koupání. Pravidelně vanoucí větry a pěkné vlny však ocení všichni vyznavači vodních sportů – kiteři, windsurfaři, surfaři.

Nepatříte-li mezi tuto skupinu, zvolte pro svou dovolenou ubytování na východním pobřeží ostrova. Proč?

Klidný východ pro všechny ostatní

Pláž u Fakliraki
Pláž u Faliraki

Východní strana je naopak závětrná, omývána klidnějším, křišťálově čistým Středozemním mořem a díky množství rozmanitých pláží s pozvolným vstupem do moře pak perfektní na koupání a plavání. Najít tu můžete pláže písečné i oblázkové, pláže kilometry dlouhé i ty malé v zálivech, romanticky schované mezi úbočím skal, pláže přírodní i ty s kompletním zázemím.

Proto zejména v horní polovině východního pobřeží také vyrostla nejznámější turistická letoviska – Kalithea, Faliraki, Afandou, Kolymbia, Stegna, Lindos, Lardos či Kiotari, která se táhnou od hlavního města Rhodos na severu, až po pláž Gennadi na jihu.

Čím jižněji se vydáte, tím osídlení i zástavba řídnou, rozestupy mezi hotelovými komplexy se zvětšují a nakonec zůstávají jen obydlí domorodců a sem tam nějaký ten soukromý apartmán k pronajmutí.

Sever a jih – splynutí moří

Na severním cípu ostrova u města Rhodos a dále pak na jihu na konci poloostrova Prasonisi se obě moře, Egejské i Středozemní, potkávají a toto spojení vytváří vskutku úchvatnou podívanou. Mimochodem pláž v Prasonisi je díky tomuto úkazu a stabilně vanoucím větrům doslova rájem všech surfařů.

1) Letoviska na severozápadě ostrova

K turisticky atraktivní západní části ostrova patří letoviska Kremasti, Ialyssos a Ixia. Všechna jsou omývána Egejským mořem, čekejte tu proto větrnější počasí a moře plné vln. Výhodou všech tří míst je blízká vzdálenost od letiště Diagoras, což znamená krátký transfer na ubytování a také blízkost hlavního města Rhodos, jehož návštěvu při své dovolené určitě nevynechejte.

Obecně letoviska na západě nejsou zcela ideálním výchozím bodem pro poznávání ostatních částí ostrova, zejména jeho spodní poloviny. Neboť ačkoli je ostrov malý, pro cestování na jih jsou střediska severozápadního pobřeží už trochu „z ruky“. Pokud však nemáte v plánu příliš výletovat a přejíždět dál na jih ostrova, nemusí to pro vás nic znamenat.

dovolená bez dětí Ixia
Pláž Ixia

KREMASTI

Malá klidná vesnice s dobrou dostupností do hlavního města Rhodos. Velký ruch zde nečekejte, úplnou izolaci ale také ne. Centrem městečka prochází docela rušná silnice („tepna“ západního pobřeží). Najdete tu menší aquapark, pár tradičních taveren, restaurací a krásný kostel. Každý rok se zde koná Mariánská pouť. Pláže jsou oblázkové a nejvíc to tu milují windsurfaři.

Pokud byste se tu příliš nudili, hned 4 km vedle máte letovisko Ialyssos, kde si můžete dopřát víc večerní zábavy i nákupních možností. Nicméně pěšky sem dojdete jen po zmíněné rušné silnici. Kremasti leží prakticky vedle letiště, což může být nevýhodou, občas můžete zaslechnout hluk startujících i přistávajících letadel.

dovolená bez dětí kremasti Rhodos
Pobřeží u Kremasti

IALYSSOS

Větší, moderní, avšak celkem klidně působící letovisko vzdálené asi jen 10 km od hlavního města Rhodos, se kterým má Ialyssos dobré autobusové spojení. Hlavní město tak můžete prozkoumat na vlastní pěst, aniž byste si museli půjčovat auto nebo kupovat drahý fakultativní výlet od CK. Spousta nákupních možností, restaurací, taveren i  možnosti procházek a vyžití pro děti.

Čeká vás tu dlouhá a široká oblázková pláž s veškerým zázemím a nabídkou vodních sportů. Můžete se přihlásit třeba do vyhlášené školy windsurfingu. Přes den tu počítejte s většími vlnami. Nabídka ubytování je velmi pestrá, od luxusních hotelových komplexů až po soukromé apartmány s rodinnou atmosférou.

IXIA

Ixia je od hlavního města co by kamenem dohodil. Asi 5 km. V případě Ixie nelze hovořit o vesnici ani městečku, jedná se spíše o turistickou lokalitu, která se táhne cca půl kilometru podél pobřeží a dominují jí luxusní resorty, hotely a bungalovy.

Přesto se Ixia zapsala jako oblíbené letovisko západního pobřeží, plné zeleně a vzrostlých palem a bude se tu líbit všem, kteří se na dovolené chtějí bavit, nakupovat, večery si zpestřit diskotékou či návštěvou baru. Pláž je zde kilometry dlouhá, široká, oblázková, s veškerým zázemím.

hotel pro dospělé Ixia Rhodos
Pobřeží u letoviska Ixia

Ale! Stejně jako u Kremasti a Ialyssosu, také Ixii protíná zmíněná silniční tepna, která spojuje západní pobřeží s hlavním městem Rhodos a kolem které také najdete nespočet barů, restaurací, obchodů a taveren. Počítejte ale s neustálým dopravním ruchem.

Navíc ve východní části Ixie (směrem k Rhodosu) se tato silnice nebezpečně přibližuje až k pláži, doslova ji kopíruje, takže poležení na lehátku tu není nijak extra romantické, když takřka pár metrů za zády vám projíždí auto za autem.

Pokud však preferujete pohodlí většího hotelového komplexu či rezortu s dobrým zázemím, velkou udržovanou zahradou, bazény a výhledem na moře,  můžete si tu užít perfektní pobyt. Nabízené služby jsou navíc na velmi vysoké úrovni.

Tipy na ubytování bez dětí na západním pobřeží Rhodosu

Hotel The Ixian Grand 5*
 již od 10 715 Kč
Rhodos, Ixia

Hotel White Dreams Resort 4*
již od 12 590
Rhodos, Ialyssos

 • Luxusní resort s vyhrazeným ubytováním pro osoby 16+

 • V klidné části prázdninového letoviska Ixia, přímo u pláže

 • Výborná řecká kuchyně, možnost all inclusive

 • Zrenovovaný aparthotel pro dospělé 16+

 • All inclusive v ceně, moderní pokoje

 • 150 m od pláže Ialysssos

 

2) Sever ostrova

RHODOS

Hlavní město ostrova má unikátní polohu v jeho severním cípu, kde se spojuje temně modré Středozemní moře (východ) s tyrkysovými vodami moře Egejského (západ) a připravují tak návštěvníkům krásnou barevnou podívanou.

Rhodos staré město, pevnost

Vybrat si pro dovolenou právě toto místo je ideální zejména pro mladé lidi, kteří si chtějí užít dovolenou u moře a zároveň mít nevyčerpatelné možnosti, co se městského nočního života a nákupů týče.

V Rhodosu nasajete genia loci až do morku kostí, historie s nádechem orientu vás tu provází na každém rohu, můžete se procházet romantickými uličkami, kochat se v přístavu, poobědvat v restauraci a pak se jít v klidu natáhnout na lehátko na některou z městských pláží, která je nadosah.

V nejsevernější špičce výběžku, na kterém se město rozprostírá, najdete Ellie beach. Můžete si tu vybrat mezi návětrnou a závětrnou stranou pláže. Díky vlnám z Egejského moře si zde přijdou na své i kiteři či windsurfaři.

Ubytování v některém z hotelů ve městě Rhodos znamená užít si městkou dovolenou a s tím je třeba počítat.

Osobně Rhodos považuji za nádherné město s úchvatnou atmosférou, ale nikoli za nejlepší bod pro poznávání zbytku ostrova. Už jen proto, že při půjčení auta budete muset jednak řešit, kde zaparkovat, jednak cesta z Rhodosu do druhé poloviny ostrova (Lindos, Lardos apod.) vám může, vzhledem k husté dopravě kolem hlavního města, zabrat klidně i hodinu tam a hodinu zpět.

Doporučení:

Pokud nechcete trávit dovolenou na jednom místě a hodláte poznávat i další místa ostrova (aniž přitom strávíte zbytečný čas v zácpě a kolonách kolem hlavního města), ubytujte se v některém z letovisek na východním pobřeží (např. Faliraki či Kolymbia). Odtud se vám na výlety bude vyrážet snáz a parkování auta u hotelu bude zpravidla bezproblémové. A do Rhodosu se pak vydejte jen na celodenní výlet.


Elli beach Rhodos

3) Východní pobřeží – horní polovina

KALITHEA

Malé, příjemné letovisko 9 km jižně od města Rhodos, se kterým jej pojí pravidelná autobusová linka. Kalithea je proslulá již od středověku hlavně svými sirnatými prameny a rozhodně stojí minimálně za návštěvu.

V roce 1929 tu byly zbudovány a otevřeny veřejně přístupné termální lázně Kalithea, které zaujmou svou unikátní architekturou evokující orientální atmosféru pohádek Tisíce a jedné noci a také svou polohou v nádherné subtropické zahradě plné palem a květin. Dýchne tu na vás klid a pohoda.

Po dlouholetém chátrání byly tyto unikátní přímořské lázně konečně v roce 2007 zrekonstruovány a nyní jsou největším turistickým tahákem Kalithey a také oblíbeným místem pro svatby. Vstup do lázní je zpoplatněn.

Kromě lázní najdete v místě i několik kvalitních hotelů, taveren, restaurací i obchůdků. V centru Kalithey je menší zátoka se skalnato-písečnou pláží a pozvolným vstupem do moře, které je zde klidné a pozvolně se svažující.

Díky čistému moři je toto místo také vyhledáváno milovníky šnorchlování a potápění. Když se vydáte kousek dál od vesnice na jih, narazíte na malé a romantické pláže Oasis a Tassos beach.

Autobusem se z Kalithey dostanete pohodlně jak do města Rhodos na severu, tak do rušného letoviska Faliraki, které je vzdáleno asi 6 km na jih. Faliraki i Rhodos nabízí větší ruch a zábavu, která vám při delším pobytu v letovisku Kalithea může chybět.

FALIRAKI

Nejznámější prázdninové letovisko na Rhodosu. Také velmi oblíbené. S Rhodem ho pojí pravidelné autobusové spojení. A i když je to klasické velké a rušné turistické místo, je svým způsobem i hezké a příjemné, je tu dostatek zeleně a především 5 km dlouhá a široká písčitá pláž.

dovolená bez dětí faliraki Rhodos
Pláž ve Faliraki

Strávit tu můžete přesně takovou dovolenou, jakou si ji utvoříte. Dá se říci, že středisko je vhodné jak pro rodinnou dovolenou, tak pro páry na svatební cestě nebo pro mladé lidi či aktivní seniory. Faliraki je totiž dost rozlehlé, najdete tu tak možnosti ubytování jak v rušném centru, tak i dále od města na krajích letoviska, kde si užijete klidné noci, ale zase to nebudete mít daleko za zábavou, pokud se vám po ní zasteskne.

Městečko disponuje veškerými službami. Máte tu obchody, restaurace, bary, diskotéky, taverny, kluby, zlatnictví, klenotnictví, banky, půjčovny aut, lékárnu, lunapark, vodní park i nabídku adrenalinových atrakcí (bungee jumping, katapult apod.).

V posledních letech tu vyrostlo i několik hotelů pro dospělé nabízejících ubytování bez dětí (např. luxusní hotel Esperos Village Blue & Spa nebo hotel Aloe s privátními bazény či stylový, v roce 2019 otevřený hotel White Dreams Resort).

Přes celé Faliraki se táhne kilometry dlouhá písečná pláž s pozvolným vstupem. Pokud dáváte přednost menším, ukrytým plážím, najdete je na jižním okraji letoviska, a to včetně jedné a jediné nuda pláže. Pokud rádi chodíte, můžete pěšky vyrazit například na:

 • proslulou pláž Anthonyho Queena
 • nebo na Ladiko Bay.

V neposlední řadě je Faliraki díky své poloze výborným výchozím bodem pro poznávání zbytku ostrova, což mohu jednoznačně doporučit. Protože Rhodos je opravdu velmi krásný a rozmanitý a je škoda strávit celý pobyt jen na jednom místě.

Pláž Anthony Queen Faliraki

KOLYMBIA

Kolymbia má slušně nakročeno stát se oblíbeným letoviskem podobně jako Faliraki. Je to příjemné turistické středisko, které upokojí snad všechny typy cestovatelů. Můj osobní favorit.

Její výhodou zůstává fakt, že leží stranou od hlavní silnice táhnoucí se z jihu na sever a dále to, že není tak rušná a živá jako Faliraki. Je menší a klidnější. Ovšem stále se rozrůstá. Ačkoli zde máte dostatek nákupních možností, barů, restaurací i taveren, dokonce i bankomat, stále je to jen zlomek toho, co najdete ve Faliraki. Nabízí se i pravidelné autobusové spojení s hlavním městem Rhodos (několikrát za den).

Kolymbia je pomyslně rozdělena na dvě části (severní a jižní), a to takovým malým kopcovitým výběžkem, který ční do moře a ze kterého je mimochodem také krásný pohled na celý záliv, malý přístav i okolní hory. Dohlédnete odsud až na pláže u Afandou.

Sem na kopec si určitě během dovolené v Kolymbii vyšlápněte, není to náročná procházka a výhled skutečně stojí za to. Tento maličký mys je osazen stromy a keři, čeká tu na vás i pár laviček, abyste ta panoramata nemuseli vstřebávat vestoje, a pak také studánka (pítko), kde se můžete v horkém dni osvěžit.

Letovisko Kolymbia, pohled z jižní strany

Část na sever od výběžku směrem na Afandou se považuje za část “divočejší” a přírodnější. Najdete tu jen pár hotelů a rezortů. Jižní “kultivovanější” část je ta, kde se soustřeďuje většina hotelů a celé turistické dění.

Pláže v Kolymbii jsou písčité s pozvolným vstupem do moře a moře je tu klidné. Ideální na plavání. Hlavní koncentrace turistů je právě kolem hlavní zátoky, kterou lemuje krásná, dlouhá upravená pláž, která je z obou stran ukončena skalami. Jednu menší pláž pak najdete také vedle přístavu, ale ta bývá často dost zaplněná.

Symbolem Kolymbie je podle všech průvodců po Rhodosu dlouhá eukalyptová alej, jež zdobí hlavní kolymbijskou nákupní „třídu“. Alej je opravdu majestátní a poskytuje příjemný stín i v horkých dnech a hezkou kulisu pro podvečerní korzo.

Letovisko má výbornou (z mého pohledu asi tu nejlepší) polohu pro cestování po ostrově, protože se nachází zhruba uprostřed východního pobřeží a do každého cíle to odsud budete mít daleko tak akorát.

Nakonec ani v samotné Kolymbii se určitě nudit nebudete. Pěšky se můžete vydat například na:

 • asi 5 km vzdálený klášter Tsambika, dostupný po silnici. Rozhodně stojí za vidění jak kvůli samotnému malému kostelu, tak kvůli úchvatným výhledům na pláž Tsambika i letovisko Kolymbia. Cestu zpět si pak můžete zpestřit koupáním právě na pláži Tsambika, jedné z nejkrásnějších a nejvyhlášenějších písečných pláží.
 • asi 4 km vzdálené údolí 7 pramenů (Efta Piges). Toto údolí je doslova oázou klidu, kde do potoku v lese vyvěrá z okolí právě 7 pramenů. Jedná se o stále zelenou oblast i v horkém létě a velmi oblíbený cíl výletů a procházek. Největší turistickou atrakcí je asi 150 metrů dlouhý tunel (akvadukt), který se dá projít z jedné strany na druhou. Je ale široký jen 50 cm, takže cesta je jednosměrka.
 • poloprázdné pobřeží směrem k Afandou (asi 2 km na sever od Kolymbie), pokud toužíte po lenošení na liduprázdné pláži, bude se vám tu líbit.

V Kolymbii najdete všechny druhy ubytování ve všech cenových relacích– luxusní hotelové rezorty, menší rodinné hotely i příjemné soukromé apartmány. V centru letoviska tu na vás kromě několika luxusních adults only hotelů čeká i jeden cenově dostupný hotel pro dospělé, a to 4hvězdičkový hotel Kolymbia Bay Art.

Tipy na ubytování bez dětí – východní pobřeží, horní část

Hotel White Dreams Resort 4*
 již od 13 495 Kč
Rhodos, Faliraki

Hotel Atlantica Imperial Resort 5*
již od 18 240
Rhodos, Kolymbia

 • Moderní adults only hotel otevřený v r. 2019

 • V klidné části na kraji letoviska Faliraki

 • Krásný hotel, výborné služby, all inclusive

 • Luxusní hotelový resort pro dospělé 18+

 • V krásné zahradě přímo u pláže

 • Špičkové služby, možnost wellness a all inclusive

 

4) Východní pobřeží – spodní polovina

Čím víc na jih, tím řidší osídlení, větší odlehlost od turistického ruchu a více panenské přírody. Nevýhodou těchto jižněji položených letovisek může být pro někoho delší transfer z letiště, který může trvat cca hodinu. To vám však rychle vykompenzují klid a pohoda, které vás na místě čekají.

LINDOS

Vesnice Lindos je skutečnou perlou východního pobřeží a rozhodně stojí alespoň za to, abyste si sem udělali jednodenní výlet. Dominantou Lindosu je akropole tyčící se na kopci nad Lindosem a také typická architektura – domky se zářivě bílými fasádami a spletitými uličkami, kterými se můžete toulat, jak je libo. Romantika a krása na druhou.

Pohled na vesnici Lindos s akropolí od severu

Jelikož vesnice i s akropolí je umístěna na kopci, pláže jsou dole pod kopcem. Na severní straně najdete menší 1 km dlouhou zátoku s písečnou pláží – Lindos bay a jednu menší pláž, dál pak navazuje pláž Vliha.

Na jižní straně Lindosu pod akropolí se ukrývají menší, skalisky sevřené pláže Lindos beach a romantická St. Pauls beach, které budou v sezoně přeplněné, zato se z nich můžete kochat nádherným výhledem na majestátní akropoli.

Ještě pozor, pokud budete hledat hotel v Lindosu. České CK většinou nenabízí ubytování přímo v Lindosu a pokud ano, tak spíš právě v zálivu Lindos a u pláže Vliha. Vesnice (starý Lindos) je z těchto míst však asi 5 km do kopce, takže s tím je potřeba počítat.

Komfortní ubytování bez dětí nabízí v blízkosti Lindosu například 4hvězdičkový hotel pro dospělé Lindos village Resort & Spa umístěný na sever od Lindosu.

Na jih od Lindosu se můžete ubytovat ve fantastickém, luxusním 5hvězdičkovém „adults only“ hotelu The Aquagrand of Lindos s privátním bazénem, kde vám ke spokojenosti nebude chybět vůbec nic.

LARDOS

Lardos patří mezi malá a velmi klidná letoviska v jižní části východního pobřeží. Nachází se asi 8 km pod městem Lindos, v oblasti Lothiarika, kolem 2 km dlouhé písčito-oblázkové pláže Lardos bay. Samozřejmostí je zde kompletní plážový servis a veškeré zázemí.

Toto středisko je ideálním místem pro strávení pohodové dovolené daleko od ruchu velkých letovisek v krásném prostředí mezi dvěma kopci a spousty zeleně. Samotná vesnice Lardos je pak situována asi 2 km od tohoto „turistického Lardosu“ a nabízí množství typicky řeckých taveren a pravou řeckou atmosféru.

Z Lardosu to také budete mít autem velmi blízko k atraktivním plážím na jihu ostrova.

 • Pěšky se pak z Lardosu můžete dostat podél moře kolem dalších menší pláži až do letoviska Pefka k Pefki Beach (asi 4 km).
 • Na západ od Lardosu (asi 2 km po silnici, po břehu to nejde) zase najdete vyhledávanou pláž Glistra, o které se říká, že čistotou moře i okolním prostředí maličko připomíná pláže Karibiku.

KIOTARI

Kiotari snad ani nelze nazývat letoviskem, spíše malým turistickým střediskem, které tvoří malá pobřežní vesnička a na ni navazující dlouhý pás hotelů a hotelových rezortů. Pláž kolem Kiotari je dlouhá, oblázková a na jihu pozvolna přechází v pláž Gennadi.

Je to ideální místo pro vyznavače klidné dovolené strávené v pohodlí hotelového rezortu, který zde cestovatelům nabídne kompletní servis a zázemí.

Nečekejte tu ale žádnou velkou zábavu či nákupní možnosti. Pokud však rádi relaxujete např. s knížkou na lehátku u moře, může být Kiotari dobrá volba.

V každém případě ale i tady doporučuji půjčit si auto a projet si také další části ostrova. Z Kiotari je velmi pohodlně dostupný jak Lindos na severu, tak jih ostrova (pláž Prasonisi) a pak dále dechberoucí západní pobřeží ostrova (vesnice Apolakkia a hrad Monolithos).

Kdybyste hledali vskutku luxusní ubytování bez dětí, můžete to v Kiotari zkusit v designovém adults only hotelu Mayia Exclusive Resort & Spa vyladěného do posledního detailu a poskytujícího svým hostům nejvyšší standard služeb.

Tipy na ubytování bez dětí – východní pobřeží, spodní část

Hotel Lindos Village Resort & Spa 5*
 již od 10 990 Kč
Rhodos, Lindos

Hotel Mayia Exclusive Resort & SPA 5*
již od 22 581
Rhodos, Kiotari

 • Komfortní hotel pro dospělé 16+

 • Kousek od Lindosu, klidná dovolená v krásném prostředí

 • Skvělý poměr ceny a kvality, nadstandardní služby

 • Zcela exkluzivní resort pouze pro dospělé 16+

 • Pro velmi náročné klienty, designován jako řecký chrám

 • Přímo u pláže, služby ultra all inclusive

 

Kde na Rhodosu najít poloprázdné a přírodní pláže?

Pokud máte rádi klidnější, téměř osamělé pláže s pozvolným vstupem a klidným mořem na koupání, zkuste si zajet do Afandou (Afandou bay), do oblasti kolem Kalathosu (Vliha beach) nebo dál na jih do Gennadi či Plimmiri.

AFANDOU BAY

Afandou je takové zvláštní místo. Leží cca 5 km pod Faliraki a asi 3 km severně od Kolymbie. Samotná vesnice není situována přímo u moře, od něj ji dělí široký pás zeleně, travin a keřů a také pobřežní silniční tepna táhnoucí se z města Rhodos, přes Faliraki dál na Kolymbii. Někomu se tu může líbit, jinému ne.

„Letovisko“ Afandou tvoří víceméně pár domů, apartmánů a hotelů rozprostřených kolem hlavní silnice. Je tu i pár luxusních hotelových rezortů, ale jinak kolem dokola nic.

Celou oblast lemuje několik kilometrů dlouhá, široká a jako pravítko rovná oblázková pláž s výborným vstupem do vody.

Ačkoli jsou tu oblázky, nezraníte se o žádné ostré kameny či skálu. Krajina kolem není nijak přitažlivá, spíše velmi jednotvárná. Mezi pláží a hlavní silnicí se nachází dostatečně široký pás většinou neudržovaných pozemků či zahrad.

Jestliže hledáte klid a chcete mít kus pláže opravdu celý jen sami pro sebe, v Afandou ji rozhodně najdete. A to i ve špičce sezóny, to vám garantuji.

Pokud jste ubytovaní v Kolymbii a nemáte auto, můžete na pláž k Afandou dojít i pohodlně pěšky. Kousek po silnici až na kraj Kolymbie, poté minout poslední hotelové rezorty a pak už se dá jít celou dobu kolem pláže.

Afandou beach

 

GENNADI BAY, PLIMMIRI A KORAKAS

Dále najdete poloprázdné pláže směrem dál na jih až pod letoviskem Kiotari. Kdo nemá rád organizované pláže s lehátky, bude to zde pro něj ráj.

Např. kolem Gennadi se táhne kilometry dlouhá a široká oblázková pláž. Vstup do moře se zde místy vcelku rychle svažuje, takže doporučuji pro dobré plavce. Když budete mít štěstí na vlny, můžete se v nich i docela dobře vyřádit.

Hodně příjemná je také rozhlehlá písečná pláž Plimmiri či pláž Korakas. Obě zmíněné pláže jsou nebo alespoň ještě nedávno byly (možná až na nějaký kratší vyhrazený kousek) bez lehátek a jakéhokoli dalšího zázemí, jako jsou sprchy nebo toalety, takže s tím je potřeba počítat, pokud se sem hodláte vydat.

Plimmiri beach

 

APOLAKKIA BEACH

Kilometry dlouhé pobřeží od vesnice Kattavia směrem k vesnici Apolakkia na západním pobřeží je zcela liduprázdné a doslova panenské. Krajina kolem je velmi zajímavá, připomíná savanu. Tady opravdu nepotkáte živáčka.

Jelikož ji omývají vody tyrkysového, ale věčně rozbouřeného Egejského moře, počítejte s tím, že tu budou téměř vždy vlny a na klidné plavání to moc není. Navíc břehy mohou být zaneseny chaluhami a různými větvičkami. Tyto pláže logicky žádná rychlá rota neuklízí a nečistí. Na koupání to tu úplně nebude, ale na klidnou relaxaci daleko od civilizace rozhodně ano.

Liduprázdná Limni beach u Apolakkia

Chcete ještě více inspirace? Mrkněte na toto pěkně zpracované video, díky kterému můžete z pohodlí obýváku absolvovat prohlídku těch nejlepších pláží na Rhodu (škoda jen, že zapomněli právě na pláž Afandou):

Tak co, jste rozhodnuti letos strávit dovolenou právě na Rhodosu v některém ubytování bez dětí? Pak už si stačí vybrat jen ten pravý hotel pro dospělé. Jdeme na to?

VYBRAT HOTEL PRO DOSPĚLÉ

54321
(1 vote. Average 5 of 5)
Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *