Klidná dovolená na Mallorce? Víme, kde to půjde!

By in , ,
5053
Klidná dovolená na Mallorce? Víme, kde to půjde!
Nee, na Mallorcu raději ne, nebudeme riskovat, že to budou vyhozené peníze. Však i Franta z práce říkal, že tam byli s manželkou předloni a už by znova nejeli. Za ty prachy. Hotel dobrý, jídlo taky, moře čistý, ale za celý týden se tam prý pořádně nevyspali a na pláži bylo víc lidských těl než písku…Prý hrůza. Zlatej Rhodos! Nepojedeme teda radši zas tam?
Je vám podobná debata povědomá? Pokud právě řešíte, kam letos vyrazit za odpočinkem s velkým O, a Mallorcu máte v hledáčku, nenechte se odradit kyselými řečmi těch, kteří hrdě hlásí, že už tam byli, a jako ale nic moc no.

Dejte Mallorce šanci

Mallorca je nádherný ostrov. Mnozí tento baleárský kout však zatracují a záměrně se mu při plánování dovolené vyhýbají s myšlenkou, že přece nepojedou do tak provařené destinace, jejíž pláže jsou v sezóně nacpány k prasknutí německými či britskými seniory, kde se hluk z diskoték a barů vtírá do ušních bubínků do pozdních nočních hodin a kde neukáznění, společensky unavení turisté nabourají vaši idylu klidné dovolené hned, jak složíte kufry na recepci. Nepopírám, že v některých lokalitách tomu tak není. Přesto všechno je Mallorca skutečně ostrov mnoha tváří (eee, jak hrozné klišé, ale je to pravda). Skrývá i klidná zákoutí a malá letoviska, kde v noci z otevřeného balkonu uslyšíte jen šplouchání moře a cvrkání cikád (pokud tam zrovna nějaké budou). Na Mallorce si přijdou na své snad úplně všichni – aktivní sportovci, milovníci netradičních zážitků, cyklisté, turisté i plážoví povaleči. A v neposlední řadě také příznivci dovolené bez dětí a lidé toužící po romantice daleko stranou od davů turistů.
Mallorca je totiž připravena na všechny z nás bez rozdílu, neboť ostrov je ukázkovou směsicí přírodních krás, historických památek, přitažlivé architektury, klidných zákoutí, ale také diskoték a zábavních atrakcí.
 
mallorca, platja es trenc
Platja es Trenc, Mallorca

Kde to na Mallorce v létě nejvíc žije?

Toužíte-li po klidné dovolené na Mallorce, je potřeba se v prvé řadě vydat dál od velkých a rušných letovisek nacházejících se relativně v dosahu hlavního města Palma de Mallorca podél Palmského zálivu (oblast Playa de Palma). Nechcete-li denně trpět rozverné skupinky společensky unavené mládeže z Anglie, Dánska či Německa, poslouchat decibely diskoték a barů otevřených dlouho do noci, pak si při plánování dovolené na Mallorce rovnou škrtněte tato místa:
 • Magaluf,
 • Palmanova,
 • Can Pastilla,
 • El Arenal
 • i Port Alcudia na severu.
Magaluf a Palmanova jsou nejvyhlášenější diskotéková střediska na Mallorce vůbec a noci jsou tu skutečně bujaré. Konkrétně v Magalufu, a vůbec na celé Playa de Palma, situace vygradovala už natolik, že trpělivost došla i místním úřadům a vláda schválila omezení prodeje alkoholu. Vláda se rozhodla také trestat rozmáhající se balconing (populární zábava některých podnapilých turistů, kteří v hotelu přelézají z balkonu na balkon nebo z něj rovnou skáčou do bazénu). Psali o tom zrovna nedávno Lidovky tady.
dovolená bez dětí Magaluf Mallorca
Magaluf, známé diskotékové letovisko

Za klidem na východní pobřeží

Pohodovým a klidným kontrastem k těmto rušným střediskům jsou menší letoviska, někdy spíše vesnice na východě i jihu ostrova. A to i proto, že cesta z letiště sem trvá o něco déle (většinou tak kolem hodiny). Východní pobřeží je více skalnaté, nenajdete tu nekonečně dlouhé pláže, ale naopak charakteristické „fjordy“, při jejichž ústí na vás čekají romantikou dýchající plážičky. V exponovaných letních měsících však bývají ty nejznámější bohužel často také velice přeplněné, hlavě v oblasti Calas de Mallorca a Cala Dˈ Or. Toto mohou být letoviska, kde si užijete klidnou dovolenou. Avšak mimo hlavní sezónu! Protože i zde je jinak třeba počítat s faktem, že v červenci a srpnu tu může být na některých místech přelidněno a že některé hotely pořádají rušné diskotéky či animační programy:
 • Cala Ratjada
 • Cala Millor, Sa Coma, St. Illot
 • Calas de Mallorca
 • Portocolom – Cala Marcal
 • Cala Ferrera, Cala Dˈ Or, Portopetro – jedna z nejkrásnějších oblastí východního pobřeží Mallorcy
 • Cala Santanyí, Cala Figuera

Kde se ubytovat na Mallorce, aby tam byl klid a počet dětí v hotelu nula?

Máme pro vás dva tipy na kvalitní a dobře hodnocené hotely bez dětí.
 • První, hotel JS Capecolom v Portocolomu máme osobně odzkoušený a mohu jej vřele doporučit.
 • Druhý, čerstvě zrekonstruovaný hotel Ilusion Moreyo v Cala Bona zatím na osobní test čeká, ale mám na něj zacíleno, zatím jsem na něj slyšela pouze chválu. Takže možná už tuto sezónu vyzkouším kvalitu jeho služeb osobně.

1) Hotel JS Capecolom – Portocolom***

dovolená bez dětí JS Capecolom hotel Pravda, při pohledu od ulice nic extra. Zkrátka fasádu má panelákovou, ale zařízení hotelu, krásná terasa i zahrada, nabídka služeb a celkové zázemí hotelu tenhle první dojem rychle překonají.

Co se vám bude líbit?

Prostorné pokoje s velkým balkonem a výhledem na moře, chutné jídlo, velký plavecký bazén se 4 drahami perfektní pro vášnivé plavce, krásná zahrada a terasy na slunění, venkovní vířivka, střešní posilovna s parádním panoramatickým výhledem na celé okolí, kurty na tenis a squash a čisté prostředí. Ideální pro ty, kteří si chtějí odpočinout, ale zároveň jsou duší sportovci a svůj pravidelný trénink nechtějí vynechat ani na dovolené.
Z terasy pokoje vidíte na maják a můžete se každé ráno kochat nádherným východem slunce nad mořem. Romantika a klid bez davů turistů zaručeny.

Hotel JS Capecolom je umístěn na útesu nad mořem, má vlastní vstup do moře, který využívají jen hosté hotelu. Toto umístění na útesu může být pro někoho jedinou vadou na kráse, neboť u hotelu tím pádem neexistuje pozvolný vstup do moře. Vzhledem k poloze na skalisku se do vody vstupuje po žebřících. Což si ale zase užijí milovníci šnorchlování, protože voda v zátoce je průzračná a rozhodně ne bez života. Na druhou stranu máte zaručeno soukromí, protože přístup k moři zde mají pouze hoteloví hosté. Na zahradě a přilehlé terase je navíc dostatek lehátek, takže si vždy můžete najít místečko k odpočinku. A kdo chce, krásnou písečnou pláž s pozvolným vstupem do vody má pak asi 500 m od hotelu (zátoka Cala Marcal).

Prohlédněte si fotky z hotelu a okolí:

Ideální poloha k výletům

Portocolom má také ideální polohu pro prozkoumání jižní strany ostrova, můžete si zajet na nejjižnější mys k majáku do oblasti Ses Salines. Nebo přes Santanyí zajet do městečka Colonia st. Jordí, navštívit místní saliny, a jako v Karibiku se cítit při koupání na pláži Es Trenc a v Cala Pí. Ale o tom zas v některém z příštích článků.
Portocolom přístav
Portocolom – přístav

Jak se sem dostat?

Zájezd do hotelu JS Capecolom pořídíte již od 10.588 Kč např. ve zkráceném květnovém termínu na 6 dnů 17. 5. – 22. 5. 2020, letecky z Prahy, se snídaní, se slovenskou CK Travelco. Nabídku zobrazíte zde. Na výběr jsou samozřejmě i další a delší termíny. Na podrobnosti a další termíny mrkněte zde:

 

   

2) Hotel Ilusion Moreyo v Cala Bona***

Při výběru tohoto hotelu jsem zabrousila o něco výš na sever, ale stále zůstáváme na východním pobřeží. Dávám ho sem z důvodu, že už z několika stran mi na něj přišla pozitivní hodnocení. Hotel Ilusion Moreyo se nachází kousíček od pláže v Cala Bona, navazuje na letovisko Cala Millor. dovolená bez dětí mallorca

Proč sem jet?

Cala Bona (Dobrá zátoka) je velmi klidné místo, zachovalo si ráz původní malé rybářské vesnice a pocítíte tu příjemnou odpočinkovou atmosféru. Přitom když zatoužíte po ruchu, jste za 15 minut v letovisku Cala Millor, které už je rušnější a nabízí více zábavy. Navíc letoviska tu mezi sebou spojuje turistický vláček, takže nemusíte být vázáni jen na Cala Bonu. Hotel pro dospělé Ilusion Moreyo je nově zrekonstruovaný, vzdušný, s moderními světlými pokoji a hlavě nepatří mezi ty kolosy, ve kterých se ztratíte. Ideální volba pro všechny, kdo preferují menší, klidnější hotely. Ubytovává hosty od 16 +. Oceníte na něm skvělou polohu přímo u pláže, wifi v celém areálu zdarma, pro sportovně založené má i fitko, pro odpočinek jacuzzi, saunu i wellness, takže maximálnímu relaxu nic nebrání. Pro aktivní cestovatele je tu půjčovna kol a aut.

Prohlédněte si fotky hotelu:

Ideální pro výlety

Cala Bona je ideální výchozí bod pro prozkoumání severovýchodní a severní strany ostrova, kde lze navštívit třeba:
 • Středověké městečko Arta obehnané hradbami
 • Národní park Albufera u města Alcúdia (Parc Natural de s’Albufera de Mallorca)
 • Krásné, starobylé město Alcúdia
 • Nejsevernější bod ostrova – mys Formentor

Jak se sem dostat?

Snadno. Můžete si rovnou koupit kompletní zájezd od české CK. Za cenu už od 14.599 Kč/os v termínu 23. 9. – 30. 9. 2020, máte kompletní zájezd, letenku z Prahy, transfer, ubytování a polopenzi. A delegáta CK navrch. Odkaz na tento konkrétní termín zde. Samozřejmě lze vybrat jakýkoli jiný termín, jen je už potřeba počítat s jinou cenou.    

Tipy na výlet v okolí městečka Portocolom 

Pokud budete ubytovaní přímo v letovisku Portocolom nebo jeho okolí, můžete vyzkoušet následující aktivity. Když se rozhodnete pro dovolenou v hotelu JS Capecolom, budou se vám třeba tyhle tipy hodit. Vybrala jsem od každého něco – pěšky, autobusem i autem.

1) Procházka k majáku Punta de ses Crestes

 • Start cesty: Hotel JS Capecolom
 • Cíl: Punta de ses Crestes – maják Portocolom
 • Délka trasy: tam i zpět asi  8 km (počítejte min. 2 hodiny)
Cesta tam i zpět vám normální chůzí zabere tak dvě, dvě a půl hodinky, takže doporučuji nevydávat se na ni v tom největším poledním horku. Vyrazte spíš brzy ráno nebo pak až v pozdním odpoledni. Nejprve dorazíte do městečka Portocolom, kde projdete kolem přístavu a pokračujete dál až na druhou stranu k majáku. Na trase minete dvě pláže, na kterých se můžete cestou osvěžit. Jen upozorňuji, že těsně až k majáku se nedostanete, pozemek je oplocený a uzavřený. Zato kolem můžete obdivovat mnoho krásných vilek v typickém mallorském stylu. Celá cesta vede po asfaltu, takže se nemusíte bát, že zapadnete někde v terénu. Trasu máte tady: https://mapy.cz/s/namobosaco
maják Portocolom
Portocolom – maják

2) Procházka přes Cala Marcal do zátoky Cala Brafí

 • Start: Hotel JS Capecolom
 • Cíl: Zátoka Cala Brafí (případně Cala Sa Nau)
 • Délka trasy: necelé 2 km, tak 30 minut chůze
Tohle je zase trasa naopačnou stranu, než byla ta k majáku. Je to moc hezká trasa, jakmile se vymotáte z obytné zástavby, projdete kousek zpevněnou lesní cestičkou mezi stromy a keři, no a odměnou za námahu vám bude krásná, malá zátoka Cala Brafí s průzračnou vodou, kde se můžete vykoupat. Při troše štěstí zde narazíte jen na pár lidí, možná i nudistů (to nelze vyloučit). Když budete mít chuť a náladu, můžete si trasu prodloužit ještě o 2 km dál, neboť za Cala Brafí na vás čekají další kouzelné zátoky, teoreticky tak během hodinky můžete klidně dorazit až do oblasti Cala Sa Nau. Trasu si můžete zobrazit zde: https://mapy.cz/s/nabudutanu Mallorca, Cala Brafí, dovolená bez dětí

3) Autobusem do městečka Cala dˈ Or

 • Start: Cala Marcal (Portocolom) – zastávku autobusu najdete kousíček o pláže Cala Marcal
 • Cíl: Cala dˈ Or
Na Mallorce slušně funguje síť autobusových linek a lístky nejsou drahé.  V letoviscích na východě však nemusí být spojení tak časté jako v oblasti Playa de Palma. I zde je ale většina středisek na pobřeží mezi s sebou nějakou veřejnou linkou spojena. Z poklidné Cala Marcal se tedy můžete autobusem vydat např. do tzv. zlaté zátoky – blízkého městečka Cala dˈ Or – , kde to žije o něco více než v Portocolomu a najdete tu kromě jiného spousty restaurací, obchodů a barů také mezinárodní jachetní přístav, ve kterém můžete obdivovat milionářské jachty. Městečko je typické svou „bílou“ zástavbou, domy jsou nízké, architekturou blízké maurskému stylu, s bílými fasádami. Podobné můžete vidět třeba na Ibize. Určitou nevýhodou, kterou ale veřejná doprava má, je také jiná forma jízdních řádků, než na kterou jsme zvyklí u nás. Je potřeba myslet na to, že na zastávce autobusu je vždy v jízdním řádku uveden čas výjezdu autobusu z první stanice. Nikoli čas, kdy má dorazit do zastávky, kde čekáte.
dovolená bez dětí Cala D Or
přístav v Cala dˈ Or

4) Autem do Porto Cristo na Dračí jeskyně

 • Start: Hotel JS Capecolom Portocolom
 • Cíl: Porto Cristo – Dračí jeskyně
 • Trasa: 21 km, cca 18 minut jízdy
Je škoda přiletět na Mallorcu a strávit celou dobu jen na jednom místě. Pokud máte chuť objevovat více, je lepší si rovnou půjčit auto. Z Portocolomu se dá během necelých 20 minut přejet do městečka Porto Cristo, které je proslulé svými Cuevas del Drach neboli Dračími jeskyněmi. Jedná se o rozlehlý jeskynní komplex s obrovským jeskynním jezerem, na kterém se můžete svést na lodičce. Že jejich návštěva opravdu stojí za to, vám potvrdí každý, kdo je viděl, a řekne vám, že trochu vyššího vstupného (v r. 2020 je to 15 EUR) nebudete litovat. Na konci prohlídky osvětlení jeskyně zhasne, vše se ponoří do tmy a zážitek zakončí koncert hudebníků, kteří jsou jako jediní ve tmě na osvětlených lodičkách.   cuevas del drach - dračí jeskyně  

 

  Ne, není to vše. Mallorca toho k objevování nabízí mnohem více, jenže to jeden článek nepobere. Příště si řekneme třeba to, proč nesmíte promeškat výlet autem nebo organizovaným zájezdem do pohoří Tramuntana, proč vidět klášter Lluc, zátoku Sa Calobra, soutěsku Torrents de Pareis, pomerančové město Soller či nejsevernější mys Formentor.
Máte chuť okamžitě vyrazit na průzkum Mallorky? Co vám brání? Nabídku všech zájezdů do hotelů bez dětí najdete zde:
   
54321
(2 votes. Average 5 of 5)
Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *